Wiedza o psach i kotach. Jak się rozwijać pracując ze zwierzętami.

Wiedza o psach i kotach. Jak się rozwijać pracując ze zwierzętami.

Praca ze zwierzętami to duża odpowiedzialność. Wymaga zaangażowania nie tylko w kontakcie z podopiecznymi i ich właścicielami, ale także w rozwój umiejętności pozwalających na sprawną, bezpieczną i bezstresową opiekę nad psami i kotami.

W większości zawodów podtrzymywanie wiedzy, poszerzanie umiejętności i śledzenie na bieżąco nowinek z branży pozwala na coraz lepsze wykonywania swoich obowiązków. Nie inaczej jest w pracy opiekuna zwierząt. Petsitter musi zauważyć i wiedzieć jak zareagować na zmiany wskazujące na gorsze samopoczucie podopiecznego, przewidzieć jak zwierzę zachowa się w danej sytuacji, odczytać co pies czy kot komunikuje. Musi rozumieć jak zwierzę postrzega zachowanie człowieka, żeby swoją postawą nie straszyć tych wrażliwych, albo nie prowokować pobudliwych. Aby wiedzieć to wszystko ciągle się uczymy. Korzystamy z całego szeregu możliwości, dzięki którym zdobyta wiedza o psach i kotach pozwala nam zajmować się podopiecznymi coraz lepiej. Kochamy zwierzęta, otaczamy je troską, przywiązujemy się do nich i każde traktujemy jak własne. A dzięki zdobywanej wiedzy rozumiemy ich potrzeby i zachowania.

Wiedza o psach i kotach. Jak się rozwijać pracując ze zwierzętami

1. Seminaria

to najczęściej jedno lub dwudniowe spotkania z polskimi lub zagranicznymi specjalistami zajmującymi się różnymi dziedzinami związanymi z psami i kotami. Często są to naukowcy badający np. zachowania zwierząt, którzy na seminariach dzielą się najnowszym odkryciami. Takie spotkania są zawsze arcyciekawe i w wielu przypadkach są dla nas jedyną okazją do wysłuchania prelegenta przylatującego do Polski ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, USA czy Węgier.

Niektóre z seminariów na których byliśmy to:
Energia i motywacja u psów – Anders Hallgren (Szwecja)
Społeczne uczenie się psów – Claudia Fugazza (Włochy)
Zachowanie i procesy poznawcze psów w świetle najnowszych badań – stan wiedzy na początku XXI wieku. prof. Clive Wynne (USA)
Tworzenie więzi społecznych u kotów ich dobrostan – prof. Patrick Bateson (Wielka Brytania)
Problemy w hodowlach psów i ich konsekwencje w świetle ich dobrostanu – prof. Patrick Bateson (Wielka Brytania)
Seminarium felinologiczne (Polska)
Sympozjum Mechanizmy zachowań zwierząt oraz możliwości ich modelowania (Polska)
Seminarium sędziowskie Rally Obedience (Polska)

2. Szkoły średnie, policealne i wyższe

oferują różnorodne możliwości poszerzania wiedzy o zwierzętach. Na uczelniach wyższych można podjąć studia pierwszego i drugiego stopnia a także odbyć studia podyplomowe. Osoby interesujące się zachowaniem zwierząt mogą studiować np. Behawiorystykę w Lublinie na Uniwersytecie Przyrodniczym, czy ukończyć Studium Psychologii Zwierząt w Interdyscyplinarnym Centrum Badań Zachowania się Zwierząt i Ludzi. Dla tych których interesuje zdrowie zwierząt dostępne są wydziały medycyny weterynaryjnej i technika weterynaryjne.

A my mamy dyplomy ukończenia następujących kierunków związany ze zwierzętami:
Nauki o Zwierzętach
Psychologia Stosowana Zwierząt
Technik weterynarii `

3. Kursy

pozwalają na zdobycie dość szerokiej wiedzy w określonym zakresie, a część z nich umożliwia rozpoczęcie samodzielnej pracy ze zwierzętami. Kursy dostępne w naszym kraju kształcą na takich kierunkach jak terapia z udziałem zwierząt (dogoterapia, felinoterapia, hipoterapia), fizjoterapia zwierząt, behawiorystyka, zoopsychologia, szkolenie psów (kursy instruktorskie) czy pierwsza pomoc dla zwierząt.

Możliwości jest wiele, a my skorzystaliśmy m.in. z poniższych:
Kurs dogoterapii
Kurs instruktorski szkolenia psów
Kurs behawiorystyczny
Kurs pierwszej pomocy dla psów i kotów

4. Warsztaty

to z kolei praktyczne szkolenia, w których zwykle bierze się udział ze swoim własnym zwierzęciem. Można się na nich nauczyć np. masażu relaksacyjnego dla psów, pogłębić znajomość psiej lub kociej komunikacji albo popracować nad jedną z dziedzin psich sportów.

My braliśmy udział m.in w warsztatach:
– tropieniowych
– obediencowych
– masażu relaksacyjnego dla psów GaSa

5. Publikacje

obejmują artykuły, opracowania naukowe i książki. Dla nas szczególnie cenne są publikacje artykułów naukowych, z których wiele zamieszczanych jest w Internecie. Dzięki temu mają do nich dostęp nie tylko osoby z hermetycznego grona naukowców, ale zawarta w nich wiedza o psach i kotach może dotrzeć do wszystkich zainteresowanych nowościami dotyczącymi tych zwierząt. Badania publikowane są po przeważnie angielsku, więc przebrnięcie przez nie bez znajomości języka będzie skomplikowane.

6. Wolontariat

czyli nieodpłatna, charytatywna praca ze zwierzętami również jest dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia. Pracowaliśmy w ramach wolontariatu w wielu projektach. M.in. w fundacji dogoterapeutycznej i w schroniskach dla bezdomnych zwierząt jako opiekunowie i trenerzy. W ramach programu „Fajny pies, ale bezdomny” prowadziliśmy szkolenia dla wolontariuszy schronisk dla psów i kotów. Poruszane tematy dotyczyły m.in.: z komunikacji psów, budowania relacji ze zwierzętami, ich potrzeb, podstaw szkolenia i dobrostanu.

7. Praca z własnymi zwierzętami

Obserwowanie i szkolenie swojego własnego zwierzaka, rozwijanie relacji, wprowadzanie modyfikacji do dotychczasowego postępowania, poszukiwanie nowych sposobów na komunikację i motywację to rzeczy nie do przecenienia i zawsze stanowią wartościową bazę do pracy ze zwierzętami naszych klientów.

Rynek usług dla zwierząt towarzyszących jest ogromny i ciągle się powiększa, wiedza o psach i kotach dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Każdy znajdzie coś dla siebie, zaczynając od wymagających i kosztownych studiów, przez seminaria, kursy i publikacje, po pracę jako wolontariusz lub z własnym zwierzakiem. Do czego serdecznie zachęcam.


Related Posts

O czym musisz opowiedzieć opiekunce dla psa, przed pierwszym spacerem

O czym musisz opowiedzieć opiekunce dla psa, przed pierwszym spacerem

Przed Tobą i Twoim podopiecznym pierwsze spotkanie z opiekunką zwierząt. Nareszcie będziesz miał pomoc w wyprowadzaniu psa. Co za ulga. Spokojnie zajmiesz się pracą albo innymi zajęciami, z którymi do tej pory kolidowały spacery. Jesteś też pewnie trochę zaniepokojony mimo że wybrałeś opiekunkę, która nie […]

Więc mówisz, że nie potrzebujesz osoby do wyprowadzania psa. A może jednak?

Więc mówisz, że nie potrzebujesz osoby do wyprowadzania psa. A może jednak?

Gdy zapytałam kilku moich klientów, dlaczego akurat teraz zatrudnili osobę do wyprowadzania psa, dostałam zaskakujące odpowiedzi. Niektórzy opowiadali, że nie przyszło im wcześniej do głowy, że istnieje ktoś kto profesjonalnie może zastąpić ich w opiece nad psem. Inni, że hamowały ich błędne przekonania o potrzebach […]