O czym musisz opowiedzieć opiekunce dla psa, przed pierwszym spacerem

O czym musisz opowiedzieć opiekunce dla psa, przed pierwszym spacerem

Przed Tobą i Twoim podopiecznym pierwsze spotkanie z opiekunką zwierząt. Nareszcie będziesz miał pomoc w wyprowadzaniu psa. Co za ulga. Spokojnie zajmiesz się pracą albo innymi zajęciami, z którymi do tej pory kolidowały spacery. Jesteś też pewnie trochę zaniepokojony mimo że wybrałeś opiekunkę, która nie dość że jest wielką miłośniczką zwierząt, to może się także pochwalić długą listą referencji i dużym doświadczeniem w opiece nad psami i kotami. Nic dziwnego, w końcu po raz pierwszy Twoim pupilem ma zająć się zupełnie obca osoba.

Współpracę z petsitterem rozpoczniesz od spotkania zapoznawczego, na którym poznasz opiekunkę i wspólnie omówicie potrzeby Twoje i Twojego psa. Opiekunka podczas rozmowy zada Ci wiele pytań, które pozwolą jej poznać psa i jego zwyczaje oraz Twoje wymagania. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i dobre samopoczucia psa oraz Twój spokój, dlatego opiekunka poprosi Cię o dokładne informacje na temat stanu zdrowia zwierzaka, jego relacji z innymi psami i ludźmi czy zachowań w specyficznych sytuacjach.

W tym artykule znajdziesz szczegółowo opisaną listę spraw, o które opiekunka dla psa zapyta Cię na pierwszym spotkaniu. Będziesz wiedział na jakie szczegóły zachowania zwierzaka zwrócić uwagę i bez trudu przygotujesz się do rozmowy. 


1. Stan zdrowia i przyjmowane leki


Od stanu zdrowia zależy samopoczucie psa, chęć do zabawy i nauki oraz apetyt. Zdrowie ma wpływ także na zachowanie na spacerze oraz na reakcje na inne napotkane psy i ludzi.
Opiekunka dla psa musi znać stan jego zdrowia i historię dolegliwości tak dokładną, jak tylko zdołasz sobie przypomnieć. Zastanów się, czy pies ma jakieś alergie, na co ostatnio chorował i czy coś go boli. Czy ma skłonności do podrażnień skóry, wymiotów lub biegunek? A może szkodzą mu jakieś i smakołyki?

Przekaż informacje o tym, czy pies jest wykastrowany / wysterylizowany, o szczepieniach i o zabezpieczeniu przed kleszczami. Jeśli przyjmuje leki, albo źle reaguje na niektóre preparaty, zostaw dokładną instrukcję, a najlepiej zapisz wszystko na kartce. Przekaż ten kontakt do weterynarza prowadzącego, aby w razie sytuacji awaryjnej opiekunka mogła działać sprawnie i bez wahania.

Ty znasz swojego psa bardzo dobrze, ale opiekunka dopiero go poznaje. Jeśli dokładnie przedstawisz jej historię jego zdrowia, nic nie umknie jej uwadze i od pierwszego spaceru będzie w stanie dostrzec każdy niepokojący symptom. 


2. Żywienie


Jeśli w zakres obowiązków opiekunki wchodzi karmienie psa, poinstruuj ją o porach posiłku i ilości podawanego pożywienia. Jak postępujesz z miską? Czy zazwyczaj zostawiasz ją na podłodze, a pies korzysta z niej w dowolnym czasie? Czy raczej chowasz ją , jeśli pies od razu nie zjadł swojej porcji?

Jeśli w domu jest więcej niż jeden pies uprzedź jaki jest rytuał karmienia i gdzie ustawić miski, żeby psy nie wyjadały sobie nawzajem lub nie wdały się w bójkę.

Zostaw zapas smakołyków, a jeżeli pies ma jakieś nietolerancje lub alergie pokarmowe daj o tym znać. Opiekunka zawsze ma przy sobie także swoje smakołyki, dlatego musi wiedzieć czy Twój pies ma jakieś ograniczenia żywieniowe.


3. Reakcja na zwierzęta


Bezpieczeństwo i komfort spaceru Twojego psa w dużej mierze zależy od jego reakcji na inne zwierzęta. Przede wszystkim na psy, ale także koty i ptaki. Opiekunka przed pierwszym spacerem powinna wiedzieć czego może się spodziewać.

Czy Twój pies zachowuje się przyjaźnie czy agresywnie w stosunku do innych psów? Jak wyglądają jego reakcje jeśli jest przyjazny? Mija spokojnie inne psy, machnąwszy ogonem czy w ekscytacji wyrywa się na na smyczy, żeby koniecznie się bawić?

A jeśli reaguje agresywnie, to czy zawsze i na każdego psa? A może ma kilku wrogów na osiedlu, których nie lubi a pozostałe psy są mu obojętne. Jak wygląda agresja? Warczy bez przekonania gdy jakiś natręt podbiegnie się przywitać, czy całym sobą i głośnym szczekaniem informuje inne psy, żeby zeszły mu z drogi? Podobnie z kotami i ptakami. Niektóre psy nie zwracają uwagi na te zwierzęta, a inne pokazują cały wachlarz zachowań. Od próby bawienia się do agresywnej pogoni.

Każdy szczegół zachowania, o którym opowiesz opiekunce będzie cenny. Im więcej różnych sytuacji przytoczysz, tym lepiej będzie przygotowana na spacer z Twoim psem.


4. Kontakty z innymi psami


Jeśli Twój podopieczny jest przyjazny, to prawdopodobnie chętnie wita się i bawi z innymi psami. Dla opiekunki będzie ważne czy pozwalasz mu na to bez ograniczeń, czy raczej ograniczasz zabawę do kilku minut szaleństw, po których odchodzisz? Być może jest odwrotnie i nie życzysz sobie aby Twój pies w ogóle kontaktował się z innymi psami, lub ograniczasz kontakt do spokojnego przywitania się na smyczy i na tym koniec?

Przed pierwszym spacerem opowiedz opiekunce na jaki rodzaj kontaktu zwykle pozwalasz. Dzięki temu współpraca przebiegnie bezkonfliktowo, a pies będzie kontynuował spacery z zachowaniem stałych zasad.


5. Kontakty z obcymi ludźmi


Oprócz reakcji na różne gatunki zwierząt, ważne są też reakcje psa na obcych ludzi. Jeśli Twój zwierzak ignoruje lub lubi przechodniów, prawdopodobnie na spacerze nie zdarzą się żadne niespodzianki.

Ale jeśli reakcją na mijane osoby może być lęk, próba ucieczki, agresja, warczenie lub duża ekscytacja połączona ze skakaniem, to porozmawiaj szczerze o tych zachowaniach z petsitterką. Doświadczona opiekunka dla psa, dzięki uzyskanym od Ciebie informacjom tak pokieruje spacerem, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych zachowań.


6. W jakich sytuacjach może zachowywać się agresywnie?

Gdy opiekunka dla psa zapoznała się z podstawowymi informacjami o jego relacjach z innymi zwierzętami i ludźmi, porozmawiajcie szczegółowo o zachowaniach agresywnych.

Przypomnij sobie czy w przeszłości pies reagował warczeniem, szczekaniem lub gryzieniem w kontakcie z jakimikolwiek zjawiskami, ludźmi lub psami. Czy ma tendencje do bronienia zabawek, jedzenia, miejsca odpoczynku, albo wejścia do domu? Jeśli takie zachowania się pojawiały to w jakich sytuacjach, jak były intensywne, ile czasu trwały? Co powodowało, że pies się uspokajał i jak długo dochodził do siebie. 

Jeśli zdarzyła się odwrotna sytuacja i to Twój pies został pogryziony przez innego psa, również opisz dokładnie całe zajście.


7. Jak Twój pies znosi samotny pobyt w domu i rozstania z Tobą


Co robi Twój pies gdy wychodzisz? Idzie spać gdy, czy z tęsknoty szczeka albo piszczy? Jeśli źle znosi samotność, to czy jest coś co pomaga mu spokojnie zostać w domu, np. włączone radio, lub opanować ekscytację na Twój widok gdy wracasz?


8. Jak reaguje na ruch miejski?


Jeśli Twój pies czuje się w mieście jak ryba w wodzie nie ma o czym mówić. Jednak jeśli boi się ciężarówek albo autobusów, goni rowery, szczeka na dziecięce wózki, albo panikuje na widok deskorolki, ze szczegółami opisz opiekunce takie zachowania.


9. W jakich sytuacjach pies może reagować lękiem


Lęk u psów pojawia się najczęściej w kontakcie z innymi psami, czasem z ludźmi oraz jako reakcja na ruch miejski. Nawet jeśli Twój pies okazał strach dawno temu, przypomnij sobie co go wywołało. Burza, deszcz, huk, odkurzacz, szczotka do zamiatania, latająca na wietrze torebka foliowa? Jak wtedy zareagował? Ucieczką, czy próbował odstraszyć obiekt szczekaniem. Każdy drobiazg, który przyjdzie Ci do głowy może mieć znaczenie.


10. Jak wygląda spacer, gdy Ty wychodzisz z psem


Spacerujecie spokojnie na smyczy, czy pies biega luzem? Bawicie się piłeczką lub patykami, czy pies raczej węszy i zajmuje się swoimi sprawami?

Jak chciałbyś, żeby wyglądał spacer z opiekunką? Chcesz żeby wyciszała psa czy wybiegała? A może nie masz preferencji i chodzi tylko o to, żeby miał okazję się załatwić?


11. Co jest zabronione dla Twojego psa


Jak każdy pies, tak i Twój czasem robi coś, na co się nie zgadzasz. Opowiedz opiekunce co jest dla niego zabronione. Może to być na przykład wstęp do niektórych pomieszczeń w domu, wchodzenie na łóżko albo podgryzanie smyczy.

Być może pojawiają się także problemowe zachowania, takie jak ciągnięcie na smyczy, zapieranie się, zjadanie śmieci z ziemi, skakanie na ludzi, ucieczki.

Przekaż opiekunce jak reagujesz gdy pojawią się zachowania, na które się nie zgadzasz oraz poinstruuj ją czy ma działać w taki sam sposób jak Ty.


12. Jak wygląda na co dzień praca z psem


Uczysz swojego psa poleceń? Wymagasz określonego zachowania w konkretnych sytuacjach, np. grzecznego siedzenia, gdy przygotowujesz się do wyjścia na spacer? Przekaż wszystkie niezbędne instrukcje opiekunce, żeby mogła wprowadzić w życie te same zasady dobrego wychowania psa, których sam przestrzegasz.


13. Bezpieczeństwo psiego sprzętu


Na spacerach bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego w czasie pierwszego spotkania pokaż opiekunce sprzęt spacerowy swojego psa. Nawet doświadczona osoba mogła do tej pory nie spotkać się z takimi szelkami lub obrożą jakich używasz. Przetestujcie razem zakładanie sprzętu i bezpieczne zapinanie. A jeśli Twojemu psu choć raz zdarzyło się wyjść na spacerze z uprzęży albo obroży, opiekunka musi mieć tego świadomość.


Dzięki Twoim odpowiedziom na zebrane w tym artykule pytanie, opiekunka przygotuje się najlepiej jak to możliwe do spacerów z Twoim psem. Zwierzak będzie miał idealny spacer. A Ty zamiast zastanawiać się czy na pewno wszystkie ważne informacje przekazałeś, ze spokojną głową zajmiesz się swoimi sprawami.


Related Posts

Więc mówisz, że nie potrzebujesz osoby do wyprowadzania psa. A może jednak?

Więc mówisz, że nie potrzebujesz osoby do wyprowadzania psa. A może jednak?

Gdy zapytałam kilku moich klientów, dlaczego akurat teraz zatrudnili osobę do wyprowadzania psa, dostałam zaskakujące odpowiedzi. Niektórzy opowiadali, że nie przyszło im wcześniej do głowy, że istnieje ktoś kto profesjonalnie może zastąpić ich w opiece nad psem. Inni, że hamowały ich błędne przekonania o potrzebach […]

Wiedza o psach i kotach. Jak się rozwijać pracując ze zwierzętami.

Wiedza o psach i kotach. Jak się rozwijać pracując ze zwierzętami.

Praca ze zwierzętami to duża odpowiedzialność. Wymaga zaangażowania nie tylko w kontakcie z podopiecznymi i ich właścicielami, ale także w rozwój umiejętności pozwalających na sprawną, bezpieczną i bezstresową opiekę nad psami i kotami. W większości zawodów podtrzymywanie wiedzy, poszerzanie umiejętności i śledzenie na bieżąco nowinek […]