Jak mówić do psa, żeby rozumiał

Jak mówić do psa, żeby rozumiał

Czy wiesz, że psy nie znają języka polskiego. Nie znają też żadnego innego, oprócz oczywiście języka psiego.
O ile my ludzie, porozumiewamy się ze sobą korzystając z ogromnej liczby słów, budując skomplikowane zdania, o tyle psy komunikują się ze sobą za pomocą mowy ciała. Owszem, zdarza im się szczekać lub popiskiwać, ale główny kanał komunikacji to mowa ciała.

Jak w takim razie mówić do psa gdy chcesz go czegoś nauczyć, żeby ułatwić mu zrozumienie twoich oczekiwań?


1. Jak mówić do psa? Przede wszystkim mów mało

Pies w potoku twoich słów musi wyłowić to, które poznał w czasie nauki i które zostało skojarzone z konkretną czynnością. Aby łatwiej było mu to zrobić, w komunikacji z psem, ogranicz liczbę wypowiadanych słów do minimum.


2. Jedno polecenie na jedno zachowanie

Pamiętając o tym, że psy nie znają języka polskiego, łatwo dojść do wniosku, ze dla psa polecenia połóż się, leżeć i waruj to kompletnie różne dźwięki. Używanie ich zamiennie może wprowadzić zamęt w psiej głowie. Dlatego szkoląc psa w wykonywaniu danego zachowania, używaj zawsze tego samego polecenia. Dzięki temu pies będzie wykonywał je szybko i chętnie.


3. Mów radosnym głosem

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne w pracy z psem jest używanie właściwego tonu. Zapomnij o wojskowym wydawaniu poleceń, w których słychać groźbę. Radosny, odprężony, zachęcający głos wypowiadający komendy to znakomita motywacja do pracy dla każdego psa.


4. Nie powtarzaj

Wypowiadanie polecenia kilka razy, z nadzieją że pies łatwiej zrozumie to o co nam chodzi i wykona polecenie szybciej jest błędem. Powtarzanie komend uczy psa, że może reagować dopiero po kilku wypowiedzianych poleceniach. W końcu przecież właściciel zawsze mówi siad – siad – siad. Pozwól psu pomyśleć gdy raz wypowiedzieliśmy polecenie, pomóż jeśli jest to nowa – nieznana umiejętność i zachęć go do jej wykonania. W ten sposób w krótkim czasie pies nauczy się wykonywać polecenia bez ociągania.


5. Ciesz się

Gdy psu uda się wykonać polecenie nie zapomnij powiedzieć mu, że świetnie się spisał. Nagrody w postaci smakołyków czy zabawy są niezastąpione w czasie szkolenia psa. Jednak to radość opiekuna okazana w entuzjastyczny sposób wyjątkowo wpływa na motywację psa do pracy.