Jak nauczyć psa reagować na imię?

Jak nauczyć psa reagować na imię?

Czy Twój pies wie jak ma na imię?

Właściwie wie. Gdy słyszy wołanie patrzy na Ciebie wyczekująco. Dobrze idzie mu zwłaszcza w domu.

A na spacerze? No tak, na spacerze czasem spojrzy. Pod warunkiem, że na horyzoncie nie ma czegoś ciekawszego od Ciebie, np. innego psa. Albo rowerzysty, dziecka, ptaków, zapachów, które powodują nagłą głuchotę i brak reakcji.

W tym artykule znajdziesz 3 żelazne zasady, których trzeba przestrzgać aby nauczyć psa reagować na imię.



1. Pies musi dokładnie wiedzieć co zrobić, gdy słyszy swoje imię

Zanim zaczniesz naukę, sam dokładnie określ do czego ma służyć imię psa i czego konkretnie od niego oczekujesz gdy je wypowiesz. Gdy już to określisz, trzymaj się tego ściśle.

Ma przybiec do Ciebie?
Może, ale nie musi. Do nauki wracania na wołanie użyjesz raczej poleceń wróć albo do mnie.

Ma zwrócić na Ciebie uwagę, popatrzeć i poczekać, aż powiesz mu po co go wołasz?
Tak! Nauka reakcji na imię, to nauka koncentrowania uwagi na Tobie.

Naucz swojego psa, że gdy słyszy swoje imię ma na Ciebie spojrzeć. Nie spiesz się i nie denerwuj gdy na początku nie nie jest perfekcyjnie.

Praktyczne ćwiczenie na początek. Jak nauczyć psa reagować na imię?

  1. Na początku ćwicz z psem w domu. To dla niego łatwe warunki. Zacznij od bardzo prostego zadania. Wypowiadaj jego imię i za każdym razem gdy na Ciebie spojrzy nagradzaj smakołykiem albo zabawą. I zawsze entuzjastycznie chwal.
    
  2. Gdy ćwiczenie w domu będzie wychodziło idealnie, spróbuj tego samego na spacerze. Na zewnątrz Twojemu psu będzie znacznie trudniej skupić się na Tobie. Rozpraszające sytuacje i zapachy, ruch uliczny, przechodzący ludzie i psy. To wszystko będzie odciągało jego uwagę od Ciebie.
    Dlatego zacznij ćwiczyć w możliwie spokojnym czasie i miejscu. Na początku nauki najlepsze będą sytuacje, w których pies niczym się nie zajmuje, a nawet jest nieco znudzony.
    
  3. Gdy masz pewność, że radzi sobie w spokojnych miejscach na spacerze, znowu zwiększ nieznacznie trudność ćwiczeń. Domyślasz się już pewnie jak to zrobić. Wybierz się na spacer w miejsce w którym spotkacie więcej osób lub psy. Ćwicz reakcję na imię w ich obecności. Odległość zmniejszaj stopniowo i bez pośpiechu.

2. Nie powtarzaj imienia psa

Psy nie znają języka polskiego i nie mają pojęcia, że ich imię brzmi Ares, a nie ares-ares-ares. Jeśli od początku będziesz zniecierpliwiony powtarzał imię, nauczysz go zupełnie nie tego czego zamierzałeś.

Powtarzanie imienia nie przyspieszy reakcji psa, ale Twój podopieczny może uznać, że reagować należy po usłyszeniu zlepka sylab złożonych z kilkukrotnego powtórzenia imienia. I w przyszłości będziesz miał małą szansę na reakcję, gdy imię wypowiesz jeden raz.

Nie powtarzaj imienia psa w nieskończoność. Wystarczy raz.

Jest jeszcze jedna przykra konsekwencja powtarzania imienia psa. Twój podopieczny może się nauczyć, że można ignorować i puszczać mimo uszu to co mówisz, bo pierwsze kilka razy wołasz go „nie na poważnie”. Dopiero gdy zirytowany zmienisz ton na groźny, należy zwrócić na Ciebie uwagę.

Wskazówka. Ucząc psa reakcji na imię wypowiadaj je radosnym, zachęcającym tonem jeden raz, a jeśli pies nie reaguje pomóż mu dodatkowymi dźwiękami, np. zaklaskaniem w dłonie czy zacmokaniem. A gdy tylko się odwróci, nagródź smakołykiem lub zabawą i zawsze entuzjastycznie pochwal.


3. Nie zostawiaj psa bez odpowiedzi

Żeby nauka była skuteczna, po wypowiedzeniu imienia psa musisz powiedzieć psu po co go wołasz. Możesz go pochwalić, poprosić go o wykonanie jakiegoś polecenia, albo pozwolić na zabawę.

Przypomnij sobie ile razy wołałeś imię, a gdy pies się odwracał, nie dawałeś mu informacji czego właściwie chcesz.

Wyobraźcie sobie teraz, że Ciebie ktoś woła po imieniu i za każdym razem gdy się odwrócisz, w ogóle się do Ciebie nie odzywa. Po ilu takich sytuacjach przestaniesz reagować?

Wskazówka. Właściciele często wypowiadają imię psa, zirytowanym tonem aby go upomnieć gdy psoci.

Gdy biegnie nie tam gdzie powinien słyszy Aaaaaares, gdy zjada śmieci na spacerze, to samo: Ares!, gdy skacze na przechodniów: Aressss!

Znasz to?

Jeśli po wypowiedzeniu imienia pies nie dostaje informacji czego od niego chcesz, imię staje się pustym dźwiękiem oznaczającym wszystko czyli nic.

Jak temu zaradzić?

Jeśli pies psoci zwróć jego uwagę wypowiadając imię, a następnie powiedz mu czego od niego oczekujesz.

Gdy się oddala, powiedz Ares wróć, gdy znalazł na spacerze coś do jedzenia: Ares zostaw i wróć (a dostaniesz od mnie coś pysznego). Gdy próbuje skakać na ludzi: Ares siad. Przecież gdy się siedzi trudno skakać.

Oczywiście aby pies zareagował na wróć, zostaw albo siad musisz go tego wcześniej nauczyć, ale to już inna historia.


Aby nauczyć psa reagować na imię nawet w obecności innych psów, wystarczy kilka niewielkich zmian w codziennej psio – ludzkiej komunikacji.

Po ich wprowadzeniu, już po kilku dniach widać poprawę zachowania. Pies nie tylko odwróci się do Ciebie gdy wołasz jego jego imię, ale również zacznie dostrzegać, że zaczynasz porozumiewać się z nim w zrozumiałym dla niego języku. A to jest nie do przecenienia.