Co to jest petsitting?

Co to jest petsitting?

Petsitting to nic innego jak opieka nad zwierzętami w ich własnym domu. Dzięki staraniom Międzynarodowego Stowarzyszenia Petsitterów Pet Sitters International (PSI), ta forma opieki zyskała pierwszą oficjalną definicję w 1997. Wpisano ją wtedy do słownika Random House Dictionary i w tłumaczeniu brzmi tak: „Petsitting to akt opieki nad zwierzęciem w jego własnym domu, podczas nieobecności właściciela”

W Polsce przyjęło się używanie angielskiego określenia petsitting na domową opiekę nad zwierzętami i petsitter na opiekuna zwierząt. Z tego powodu w polskich publikacjach na temat petsittingu znajdziesz te nazwy stosowane zamiennie w obu językach.

Tym co odróżnia petsitting od innych form opieki nad zwierzętami jest pozostawanie zwierzaka w jego własnym domu, podczas Twojej nieobecności. Opiekun – petsitter przyjeżdża do niego i tam zajmuje się nim zgodnie z Twoimi zaleceniami.


Petsitting – najważniejsze korzyści


  1. Twój zwierzak zostaje w domu. Śpi we własnym posłaniu i je posiłki we własnej kuchni. Zostaje w znanym sobie miejscu i nie traci poczucia bezpieczeństwa.
  2. Mniej stresu. Nie musisz przewozić i zostawiać go w nieznanym, pełnym obcych zapachów i dźwięków miejscu. Dla większości zwierząt petsitting to najmniej stresująca forma opieki.
  3. Wdzięczność znajomych. Nie angażujesz rodziny i przyjaciół i nie nadwyrężasz ich cierpliwości. Nawet najbardziej zwierzolubni znajomi mogą poczuć się przeciążeni opieką nad Twoim pupilem.
  4. Wygoda. Jeśli nagle coś Ci wypadło, zostajesz dłużej w pracy, albo wyskoczył Ci wyjazd w najbliższy weekend, nie masz najmniejszego problemu. Wystarczy telefon do petsittera.

Petsitter – co wchodzi w zakres obowiązków petsittera


  1. Karmienie i wymiana wody.
  2. Zabawa i aktywność ze zwierzakiem, np. spacer z psem, zabawa z kotem wędką lub spędzenie czasu na głaskaniu i dotrzymywaniu podopiecznemu towarzystwa.
  3. Sprzątanie kuwet i innych nieczystości, które mogą pojawić się w trakcie opieki. Mycie misek i sprzątanie stref, które najbardziej się brudzą: w pobliżu misek i kuwet.
  4. Podawanie leków.
  5. Wizyty u weterynarza.
  6. Inne drobne czynności: podlewanie kwiatów, wyciąganie poczty ze skrzynki lub inne zadania nie dotyczące bezpośrednio psa lub kota.

Petsitting w Cats & Dogsway


Każdy petsitter pracuje inaczej, dlatego jeśli wcześniej nie korzystałeś z oferty profesjonalnego petsittingu, powiem Ci jak wygląda to u nas, w Cats & Dogsway.

Pierwszy krok to spotkanie zapoznawcze.

  1. Spotkanie zapoznawcze. Opiekunka przyjeżdża pierwszy raz do Twojego domu, abyście mogli się nawzajem poznać. Również Twój zwierzak ma okazję do oswojenia się z nową osobą. W czasie spotkania zapoznawczego możesz zadać wszystkie nurtujące Cię pytania i przedstawić swoje wymagania. Z drugiej strony petsitter zada Ci mnóstwo pytań dotyczących psa lub kota, żeby jak najlepiej przygotować się do opieki. Jeśli rozmowa z opiekunką Cię usatysfakcjonuje, Twój zwierzak zyska petsittera.
  2. Wizyty. Opiekunka będzie odwiedzała Twojego pupila i zajmowała się nim zgodnie z Twoimi zaleceniami.
  3. Kontakt. Po każdej wizycie otrzymasz informacje o swoim psie lub kocie wybraną przez Ciebie drogą. Petsitter zadzwoni do Ciebie, wyśle smsa ze zdjęciami zwierzaka lub prześle wiadomość mailem. W każdej chwili możesz też zadzwonić do opiekunki i przekazać dodatkowe instrukcje lub zapytać o samopoczucie pupila.
  4. Spokój. Zatrudnienie profesjonalnego petsittera może Ci pomóc na wiele sposobów. Przede wszystkim z pomocą opiekunki zwierząt możesz pozwolić sobie na wakacje, wyjazd służbowy, dłuższy pobyt w pracy albo wyjście ze znajomymi zaraz po pracy. Masz spokój i pewność, że Twój pies lub kot jest w dobrych rękach.


Related Posts

Kim jest petsitter i na czym polega jego praca?

Kim jest petsitter i na czym polega jego praca?

Gdy planujesz wyjazd, albo masz w pracy urwanie głowy i musisz zostać dłużej, potrzebujesz opieki dla swojego zwierzaka. Tylko komu powierzyć kota, który najlepiej czuje się we własnym domu? A pies? Kogo poprosić o wyprowadzenie go na spacer, gdy nie przewidziałeś, że dziś nie wyjdziesz […]

O czym musisz opowiedzieć opiekunce dla psa, przed pierwszym spacerem

O czym musisz opowiedzieć opiekunce dla psa, przed pierwszym spacerem

Przed Tobą i Twoim podopiecznym pierwsze spotkanie z opiekunką zwierząt. Nareszcie będziesz miał pomoc w wyprowadzaniu psa. Co za ulga. Spokojnie zajmiesz się pracą albo innymi zajęciami, z którymi do tej pory kolidowały spacery. Jesteś też pewnie trochę zaniepokojony mimo że wybrałeś opiekunkę, która nie […]