Kim jest petsitter i na czym polega jego praca?

Kim jest petsitter i na czym polega jego praca?

Gdy planujesz wyjazd, albo masz w pracy urwanie głowy i musisz zostać dłużej, potrzebujesz opieki dla swojego zwierzaka. Tylko komu powierzyć kota, który najlepiej czuje się we własnym domu? A pies? Kogo poprosić o wyprowadzenie go na spacer, gdy nie przewidziałeś, że dziś nie wyjdziesz z pracy o czasie?

Najwygodniej zatrudnić petsittera. Tylko jak właściwie wygląda praca petsittera, jak działają takie usługi i czego możesz się spodziewać?


Petsitter dla psa i kota jest jak niania dla dziecka


Petsitter to opiekun zwierząt. Ich strażnik i towarzysz. Jego zadaniem jest opieka nad psami i kotami w ich własnych domach, gdy właściciel jest nieobecny.

Petsitter jest odpowiednikiem niani dla dziecka. Będzie nieocenioną pomocą gdy długo pracujesz, wyjeżdżasz w delegację lub jesteś chory. Bez względu na to co się dzieje w Twoim życiu, gdy masz do dyspozycji profesjonalnego petsittera, Twoje zwierzęta będą bezpieczne i zaopiekowane. Pies wyjdzie na spacer, a kot dostanie porcję świeżego jedzenia i całe morze pieszczot.


Co wchodzi w zakres opieki nad zwierzętami?


Najważniejszym zadaniem petsittera jest opieka nad Twoim psem lub kotem w taki sposób, żeby jak najmniej odczuł rozłąkę z Tobą. Dzięki temu spokojnie spędzisz czas z dala od domu, a po powrocie przywita Cię w drzwiach zadowolony pyszczek.

Do podstawowych obowiązków petsittera podczas opieki nad zwierzętami należy:

 • karmienie
 • podanie wody
 • umycie misek
 • wyprowadzenie na spacer
 • wyczyszczenie kuwet
 • podanie leków
 • sprzątnięcie wszystkich nieczystości, które może wygenerować podopieczny. Jeśli pies zwymiotuje, albo kot nie trafi do kuwety petsitter zajmie się i tym
 • dotrzymanie podopiecznemu towarzystwa i zapewnienie rozrywki i ruchu. Może to być wspólne siedzenie na kanapie i drapanie za uszkiem, jeśli zwierzak jest spokojny i najbardziej lubi pieszczoty. Lub jeśli kot woli aktywność, może spędzić czas z opiekunką na polowaniu na wędkę, a pies na zabawie szarpakiem lub szukaniu ukrytych smakołyków.

Czym jeszcze zajmuje się petsitter?


Opieka nad zwierzętami w ich domach, to najważniejsza część pracy petsittera. Ale oprócz dbania o zwierzęta w zakres profesjonalnych usług petsitterskich wchodzą i inne rzeczy, których nie widać na pierwszy rzut oka.

Czym jeszcze zajmuje się petsitter?

 • spotyka się z przyszłymi klientami i prowadzi wizyty zapoznawcze
 • dokumentuje wizyty u kotów lub spacery z psami
 • przekazuje właścicielom codzienne relacje z opieki nad kotem lub psem
 • jeśli jest taka potrzeba opiekuje się domem klienta, np. podlewa kwiaty i dba, żeby dom nie wyglądał na opuszczony
 • podpisuje z klientami umowy, prowadzi formalną dokumentację usług

Dobry petsitter – jaki powinien być?


Dobrego petsittera od znakomitego różnią detale.

Zatrudniając petsittera zwróć uwagę na szczegóły. Oddajesz pod opiekę żywe stworzenie, futrzastego członka rodziny oraz swój dom. Twój wybór nie może być przypadkowy.

Jaki powinien być świetny petsitter?

Zorganizowany i profesjonalny. Profesjonalny petsitter prowadzi firmę. To oznacza, że z petsittingiem czyli opieką nad zwierzętami wiąże swoją przyszłość. Zajmuje się nią na pełny etat i dba o swoich klientów i podopiecznych, firmując swoim nazwiskiem oferowane usługi. Nie może sobie pozwolić na błędy. Wkłada całe serce w pracę ze zwierzętami, nie tylko dlatego, że to praca marzeń. Ale także dlatego, że dba o wizerunek swojej firmy.

Profesjonalny i zorganizowany petsitter prowadzi dokumentację usług, jest ubezpieczony, wyszkolony i podpisuje umowy o powierzeniu zwierząt pod opiekę.

Przygotowany do opieki. Skrupulatny i zaangażowany petsitter przed podjęciem opieki nad Twoim psem i kotem, przygotuje całą listę pytań. Informacje które od Ciebie uzyska pozwolą mu poznać Twojego pupila oraz Twoje wymagania. Dzięki temu najlepiej jak to możliwe przygotuje się do opieki.
Petsitter powinien być też przygotowany na kryzysowe sytuacje. Musi być gotów zabrać zwierzaka do weterynarza, podać leki lub zająć się Twoim domem gdyby wystąpiła jakaś awaria.

Dopasowany do Ciebie i Twoich zwierząt. Idealny petsitter powinien mieć określone cechy. Uważność na potrzeby zwierząt, uczciwość, umiejętność dostosowania się do Twoich wymagań i wyłapania najdrobniejszych zmian w zachowaniu i zdrowiu zwierząt to absolutne minimum.

W kontakcie. Dobry petsitter po każdej wizycie daje znać klientom co słychać u ich pupili. Nie czeka, aż właściciel upomni się o informacje, tylko aktywnie przekazuje mu nowinki o zwierzaku. Zawiadamia o ogólnym samopoczuciu, ale też o szczegółach, które mogą być ważne. O apetycie, zdrowiu o tym co zwierzak zbroił i jak spędził czas z petsitterem. Do wiadomości załącza zdjęcia.


W jakich sytuacjach przyda Ci się petsitter?


Większość klientów petsittera to właściciele psów, którzy długo pracują i opiekunowie kotów, którzy wyjeżdżają na urlop albo na wyjazd służbowy.

Jednak lista sytuacji, w których petsitter może okazać się wybawieniem nie ogranicza się tylko do tych dwóch przypadków.

Oto kilka okazji, gdy możesz potrzebować opieki dla swojego psa lub kota:

 • w czasie wyjazdów
 • gdy pracujesz
 • podczas uroczystości: ślub, pogrzeb
 • podczas świąt: Wielkanoc, Boże Narodzenie, Majówka, Wszystkich Świętych
 • w nagłych przypadkach, np.: gdy chorujesz, idziesz do szpitala
 • gdy musisz zająć się kimś kto choruje, masz maleńkie dziecko, lub jakąkolwiek inną sprawę, która koliduje z czasem który na co dzień poświęcasz swojemu zwierzakowi

Z petsitterem poczujesz zmianę


Korzystanie z usług petsittera po prostu ułatwia życie ze zwierzakiem. Bez różnicy czy planujesz urlop, wyskoczył Ci weekend za miastem czy zostajesz dłużej w pracy, odpada Ci zastanawianie się co zrobić w tym czasie z kotem, albo kto wyprowadzi psa.

Gdy korzystasz z pomocy profesjonalnego petsittera masz pewność, że nawet w nagłych sytuacjach Twój podopieczny będzie miał zapewnioną opiekę.

Możesz wyjechać kiedy chcesz lub zostać dłużej w pracy jeśli pojawi się taka potrzeba. I nie musisz rezerwować hotelu dla zwierząt z wielotygodniowym wyprzedzeniem, ani zamęczać znajomych i rodziny prośbami o pomoc.

Pod opieką petsittera kot lub pies zostaje w swoim domu, w bezpiecznej przestrzeni. Nie musisz go transportować i narażać na stres, a po powrocie zadowolony pyszczek przywita Cię przy drzwiach.

Szczególnie jeśli masz niewychodzącego kota, albo nieśmiałego psa, pozostanie w domu będzie dla niego najkorzystniejsze. Nie będzie musiał dodatkowo spotykać się z przypadkowymi zwierzętami i przeżywać traumy związanej ze zmianą miejsca, obcymi dźwiękami, zapachami i ludźmi. Co gorsze, gdy Ciebie przy nim nie będzie.


Petsitter w Katowicach i Warszawie


Poznaj nasze opiekunki

Jeśli mieszkasz w Katowicach lub Warszawie, masz dostęp do naszych fantastycznych opiekunek. Petsitter w Katowicach to Monika Marciniak, a w Warszawie Anna Jakubik i Aleksandra Barańska.

Nie zostawiaj organizacji opieki dla swojego pupila na ostatnią chwilę i umów wizytę zapoznawczą z wyprzedzeniem.