Jak przygotować się do urlopu, gdy wyjazd z psem lub kotem nie jest możliwy?

Jak przygotować się do urlopu, gdy wyjazd z psem lub kotem nie jest możliwy?

Planowanie wakacji to sama przyjemność. Ale jeśli wyjazd z psem lub kotem nie jest możliwy, czeka Cię jeszcze znalezienie opieki dla Twojego ukochanego pupila. Zdecydowanie jaki rodzaj opieki będzie dla Was najlepszy i wybranie konkretnego opiekuna może zająć Ci trochę czasu. Szczególnie jeśli do tego zadania zabierasz się pierwszy raz.

Bez względu na to czy wybierasz się na trzytygodniowy wyczekany urlop, czy na weekendowy wypad za miasto, prędzej czy później zmierzysz się z poszukiwaniem opieki dla zwierzaka. Ten artykuł pomoże Ci przygotować się do wyjazdu, cieszyć wypoczynkiem i wrócić do zadowolonego zwierzaka.


1. Nie zostawiaj znalezienia opieki dla zwierzaka na ostatnią chwilę


Gdy szukasz opiekuna dla zwierzaka nie zostawiaj niczego szczęściu ani przypadkowi. Zarezerwuj sobie wystarczająco dużo czasu na znalezienie opiekunki idealnej. Jeśli nie należysz do tych szczęściarzy, których w opiece nad pupilem wspiera rodzina lub zaufany znajomy, sprawdzanie możliwych opcji opieki może się przeciągnąć.

W zależności od tego jaki rodzaj opieki wybierzesz, konieczne może być wcześniejsze odwiedzenie niektórych hoteli dla zwierząt lub spotkanie się z wybranymi opiekunkami psów i kotów. Jeśli dasz sobie na to wystarczająco dużo czasu, będziesz miał możliwość wybrania najlepszej opcji i pewność, że wybrany opiekun będzie dostępny w terminie Twojego wyjazdu.


2. Zdecyduj jaki rodzaj opieki będzie najlepszy dla Twojego zwierzęcia


Gdy wyjazd z psem lub kotem nie jest możliwy, masz trzy podstawowe opcje opieki do wyboru:

  1. Hotel dla psów i kotów. Przy dłuższych wyjazdach jest to dobra forma opieki dla pewnych siebie i dobrze czujących się w nowych miejscach psów. Większość kotów, będzie jednak wolała zostać w domu pod czujnym okiem opiekunki.
  2. Opiekunka zwierząt czyli petsitter. To osoba, która profesjonalnie zajmuje się opieką nad zwierzętami podczas nieobecności właścicieli. Odwiedza psa lub kota w Twoim domu, w ustalonych przez Ciebie porach. To rozwiązanie jest najlepsze dla zwierząt, szczególnie kotów, które najbezpieczniej czują się we własnych czterech ścianach. Jeśli obce miejsca, zmiany stałego harmonogramu dnia, transport, chaos denerwują twojego ukochanego zwierzaka, zatrudnienie opiekunki zwierząt do odwiedzania go w jego własnym domu, może być najlepszym rozwiązaniem.
  3. Pomoc znajomych lub rodziny. Poproszenie osoby, którą znasz i której ufasz o zaopiekowanie się Twoim zwierzęciem jest możliwością, z której korzysta wiele osób. Nie musisz się martwić o to, że wywozisz swojego podopiecznego do hotelu, w obce miejsce. Nie udostępniasz też mieszkania obcej osobie. Problem pojawia się tylko wtedy gdy Twoi znajomi czują się przytłoczeni obowiązkami związanymi z opieką nad Twoim zwierzakiem, oraz gdy Ty krępujesz się po raz kolejny angażować ich w opiekę i nie masz pojęcia jak tym razem się odwdzięczyć.

Możliwości masz kilka. Decyzja o wyborze rodzaju opieki zależy między innymi od potrzeb Twoich i Twojego zwierzęcia, jego osobowości, długości wyjazdu i twojego budżetu.

Jak zaplanować opiekę dla zwierzaka, gdy wyjazd z psem lub kotem nie jest opcją.

3. Gdzie możesz szukać opieki dla zwierzaka, gdy wyjazd z psem lub kotem nie jest możliwy


Poszukiwania konkretnej osoby lub miejsca, do opieki nad Twoim pupilem możesz zacząć od podpytania swoich znajomych. Być może ktoś z nich korzystał już z pomocy petsittera przy wyprowadzaniu psa albo z opieki dla kota i poleci Ci zaufaną osobę.

Możesz poprosić o polecenie opieki swojego weterynarza, techników weterynarii a nawet osoby pracujące w recepcji przychodni weterynaryjnej. Zdarza się, że mają kontakt z opiekunami psów i kotów i będą mogli pokierować Cię do właściwej osoby.

Na koniec zostają poszukiwania w internecie. Przejrzyj strony prowadzone przez opiekunów zwierząt i wybierz te, które budzą Twojego zaufanie. Następnie umów się na spotkania i osobiście spraw, kto najlepiej spełni Twoje oczekiwania.


4. Upewnij się, że twój zwierzak zostaje w dobrych rękach


W zależności od tego, którą opcję opieki wybrałeś, przed wyjazdem dokładnie sprawdź czy Twój zwierzak będzie mógł cieszyć się taką opieką na jaką liczysz.

Jeśli zdecydowałeś się zostawić go w hotel dla zwierząt, odwiedź wcześniej to miejsce i poproś o oprowadzenie. Zwróć uwagę jak w rzeczywistości działa obiekt i jak zorganizowana jest w nim opieka. Zwróć uwagę na zapach, czystość i stan pomieszczeń. Przyjrzyj się też przebywającym tam zwierzętom i ich reakcjom w kontakcie z opiekunami.

Jeśli wybór padł na petsittera, opiekunka będzie przychodziła do Twojego domu. Przed powierzeniem jej kluczy do mieszkania i opieki nad zwierzakiem umów się z nią na spotkanie zapoznawcze. Zapytaj o kwalifikacje do opieki nad zwierzętami, posiadane ubezpieczenie zawodowe i wszystkie interesujące Cię szczegóły dotyczące opieki. Poproś o przedstawienie referencji od innych klientów i zwróć uwagę na doświadczenie opiekuna. Jeśli Twój pies lub kot wymaga specjalnego traktowania, upewnij się, że opiekun jest w stanie je zapewnić.

Bez względu na opcję, którą wybrałeś dopilnuj aby opiekun, którego wybierzesz był profesjonalny, ubezpieczony i przygotowany na różne scenariusze.


5. Jasno przedstaw swoje oczekiwania


Gdy wybrałeś już opiekunkę lub miejsce w którym zostanie Twój zwierzak, przychodzi czas na dokładne opisanie Twoich.

Opowiedz szczegółowo o wszystkich aspektach opieki, które mają być uwzględnione. Opisz charakter, sympatie i antypatie, zwyczaje żywieniowe swojego zwierzaka. Zostaw te informacje na piśmie. Udostępnij swoje dane kontaktowe, kontakt do weterynarza i przekaż informacje o stanie zdrowia, uczuleniach i przyzwyczajeniach swojego podopiecznego. Zaplanuj każdy możliwy scenariusz, aby podczas nieobecności cieszyć się urlopem, zamiast zamartwiać o zwierzaka.


6. Przygotuj wyprawkę


Bez względu na to czy twój zwierzak zostaje w domu czy zawieziesz go do hotelu dla zwierząt, przygotuj dla niego wszystkie rzeczy, które mogą okazać się przydatne. Zostaw tyle karmy, leków i suplementów, żeby wystarczyło na cały Twój wyjazd i kilka dodatkowych dni. Nigdy nie wiadomo czy Twój powrót się nie opóźni.

Jeśli zwierzak będzie przebywał poza domem spakuj dla niego zabawki, legowisko a nawet własne ubrania w których chodziłeś przed wyjazdem. Im więcej znajomych przedmiotów pachnących domem będzie go otaczało, tym rozłąka będzie łatwiejsza.

Jak przygotować dom na wyjazd, gdy zostawiasz kota z petsitterem


Related Posts

O czym musisz opowiedzieć opiekunce dla psa, przed pierwszym spacerem

O czym musisz opowiedzieć opiekunce dla psa, przed pierwszym spacerem

Przed Tobą i Twoim podopiecznym pierwsze spotkanie z opiekunką zwierząt. Nareszcie będziesz miał pomoc w wyprowadzaniu psa. Co za ulga. Spokojnie zajmiesz się pracą albo innymi zajęciami, z którymi do tej pory kolidowały spacery. Jesteś też pewnie trochę zaniepokojony mimo że wybrałeś opiekunkę, która nie […]

Więc mówisz, że nie potrzebujesz osoby do wyprowadzania psa. A może jednak?

Więc mówisz, że nie potrzebujesz osoby do wyprowadzania psa. A może jednak?

Gdy zapytałam kilku moich klientów, dlaczego akurat teraz zatrudnili osobę do wyprowadzania psa, dostałam zaskakujące odpowiedzi. Niektórzy opowiadali, że nie przyszło im wcześniej do głowy, że istnieje ktoś kto profesjonalnie może zastąpić ich w opiece nad psem. Inni, że hamowały ich błędne przekonania o potrzebach […]