Bliźnięta u psów

Całkiem niedawno pierwszy raz udowodniono, że podobnie jak u ludzi, rodzą się jednojajowe bliźniaki u psów. Do tej pory wśród zwierząt, potwierdzono narodziny identycznego genetycznie rodzeństwa m.in. u koni, świń, krów, a wśród bardziej egzotycznych zwierząt, np. u pancerników.

U psów do odkrycia doszło, gdy problematyczny poród u 4 letniej suczki wilczarza irlandzkiego rozwiązano za pomocą cesarskiego cięcia. W czasie zabiegu lekarz weterynarii zauważył, że dwa szczeniaki dzielą jedno łożysko. Nasunęło to podejrzenia że mogą być bliźniętami jednojajowymi.

Gdy szczeniaki miały 2 tygodnie pobrano od nich próbki krwi i wysłano do badań genetycznych. Nieco później wykonano jeszcze jeden test, w którym materiałem do badań był wymaz z policzków. Oba badania potwierdziły, że maluchy są genetycznie identyczne. Co oznacza, że powstały z podziału jednej komórki jajowej zapłodnionej jednym plemnikiem.

Bliźniaki u psów

U ludzi narodziny bliźniąt jednojajowych przypadają statystycznie raz na 330 ciąż. Trudno oszacować jak ta częstotliwość wygląda u psów, ponieważ jest to gatunek, u którego zwykle rodzi się kilka młodych. A każde z nich powstaje z reguły odrębnej komórki jajowej, połączonej z innym plemnikiem. W takim przypadku szczenięta różnią się genami.

Natomiast próba oceny czy pojawiły się identyczne, jednojajowe bliźniaki u psów z danego miotu, tylko na podstawie wyglądu zewnętrznego, nie da nigdy jasnej odpowiedzi. Szczególnie w przypadku ras, u których kolor umaszczenia, albo rozmieszczenie różnych kolorów sierści jest zawsze takie samo. Psy w takim rasach wyglądają tak podobnie do siebie, że mogą sprawiać wrażenie identycznych, także genetycznie, podczas gdy w rzeczywistości nie są. Dla właścicieli psiego rodzeństwa, którzy chcieliby wiedzieć czy ich podopieczny ma bliźniaka jednojajowego, pozostają badania genetyczne.

Źródło (badania i zdjęcie): onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/rda.12746/abstract

Share: